Rodzaje nadruku w drukarkach etykiet

Jakie są rodzaje nadruku w drukarkach etykiet?

Wszystkie drukarki kodów kreskowych nie są takie same. Niektóre drukarki kodów kreskowych drukują etykiety szybciej niż inne, niektóre mogą mieć więcej dostępnej pamięci, a niektóre obsługują wyższe rozdzielczości (dpi). Konkretne zastosowanie pomoże określić najlepszy typ drukarki etykiet. W przypadku rodzaju nadruku, na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje drukarek:

1. Drukarki termotransferowe (TT)

W tej metodzie głowica drukująca przenosi atrament z taśmy na standardowy papier. Termotransferowa drukarka kodów przynosi większe koszty materiałów eksploatacyjnych, ponieważ wykorzystuje taśmę barwiącą, ale zużycie głowicy drukującej jest mniejsze. Taśma wytwarza mniejsze tarcie niż papier, więc głowica drukująca wytrzymuje około cztery razy dłużej podczas drukowania w trybie termotransferowym niż w drukarce termicznej.

2. Drukarki termincze (DT)

W tej metodzie głowica drukująca jest w bezpośrednim kontakcie z obrabianym papierem i nie jest używana taśma barwiąca. W związku z tym koszty materiałów eksploatacyjnych są mniejsze, ale głowica drukująca ulega większemu zużyciu. Na nośniku etykiet znajduje się powłoka, która zmienia kolor na czarny pod wpływem ciepła. Z tego powodu nie jest wymagana taśma barwiąca.

Główne różnice drukarek

Każda drukarka etykiet z kodami kreskowymi jest napędzana przez własny język programowania, co może sprawić, że proces drukowania kodów kreskowych będzie stanowił wyzwanie. Jednak oprogramowanie do etykiet może go znacząco ułatwić, umożliwiając tworzenie etykiet na ekranie i drukowanie etykiet z kodami kreskowymi z danymi z różnych źródeł.

Termiczne etykiety z czasem żółkną, a druk nabiera szarości. Przewoźnicy nocni zazwyczaj korzystają z termicznych etykiet z kodem kreskowym, ponieważ etykiety z kodem kreskowym muszą wytrzymać tylko dzień lub dwa. Można oczekiwać, że trwałość etykiety z kodem kreskowym termicznym wyniesie około 6 miesięcy. Należy również pamiętać, że ciepło powoduje zmianę koloru etykiety z białego na czarny, stąd etykiety z kodem kreskowym należy trzymać z dala od witryn sklepowych, gablot z biżuterią i centrów oświetleniowych.

Koszt eksploatacji

Część osób uważa, że druk termiczny jest tańszą metodą druku niż druk termotransferowy, ponieważ nie trzeba kupować taśm barwiących. Jednak druk termiczny powoduje szybsze zużycie głowicy drukującej niż w przypadku druku termotransferowego. Papier jest gruby i z czasem uszkadza głowicę drukującą. Ponadto krawędź każdej etykiety uderza w głowicę drukującą, powodując jej dalsze uszkodzenie. Nie będziesz musiał kupować taśm, jednak będziesz musiał kupić więcej głowic drukujących, które w porównaniu do taśm są o wiele droższe. Wniosek jest taki, że różnica w kosztach eksploatacji między termotransferem a termicznym drukiem bezpośrednim jest niewielka lub żadna.

Jakość druku

Jakość wydrukowanej etykiety nie zależy od rodzaju druku. Jakość jest bezpośrednio powiązana z rozdzielczością głowicy drukującej. Obraz pojawia się na etykiecie z kodem kreskowym w wyniku włączenia pojedynczej kropki lub serii kropek. Im większa liczba punktów w danym obszarze, tym wyraźniejszy obraz. Głowice drukujące występują zazwyczaj w pięciu różnych gęstościach: 152 dpi, 203 dpi, 300 dpi, 406 dpi oraz 600 dpi.

Gęstość jest mierzona w punktach na cal (dpi), czyli informuje nas o ilości punktów naniesionych przez drukarkę przypadających na jeden cal wydrukowanego materiału. Mówi się, że im mniejsza jest etykieta, tym większa rozdzielczość druku powinna mieć drukarka. Najlepszą jakość druku oferują drukarki 600 dpi, jednak w przypadku używania drukarki do np. etykiet wysyłkowych, urządzenie o rozdzielczości 203 dpi powinna spełnić swoje zadanie.

Odpowiedni dobór urządzenia

Drukarka powinna zostać idealnie dobrana pod potrzeby danego przedsiębiorstwa. W przypadku wątpliwości, która najlepiej będzie spełniać Państwa wymagania, zapraszamy do kontaktu, gdzie nasi eksperci wspomogą odpowiedni wybór urządzenia. Zapraszamy również do przejrzenia naszej oferty drukarek etykiet.

Jesteśmy ekspertem
w automatycznej identyfikacji Czytaj więcej...
Oferujemy kompleksowe rozwiązania Czytaj więcej...
Gwarantujemy jakość
i bezpieczeństwo Czytaj więcej...
Współpracjemy
z czołowymi producentami Czytaj więcej...