Korzyści systemu ERP w logistyce

System ERP w logistyce

Czym jest system ERP

System ERP (Enterprise Resource Planning) pozwala organizacji skutecznie zarządzać przepływem informacji w centralnym punkcie, łącząc wszystkie funkcje biznesowe w łatwo dostępnym oprogramowaniu. Istnieje wiele korzyści z korzystania z systemu ERP w różnych branżach – szczególnie w logistyce, gdzie ERP może być potężnym narzędziem do zarządzania przepływem codziennych informacji na żywo 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Podział logistyki

Logistyka, podobnie jak Supply Chain Management (CRM), obejmuje koordynację i przekazywanie zasobów od dostawcy do pożądanego klienta lub magazynu. Podczas gdy zarządzanie łańcuchem dostaw patrzy bardziej na organizacje zewnętrzne współpracujące ze sobą w celu dostarczenia pożądanego produktu, logistyka jest bardziej holistycznym podejściem w ramach konkretnej firmy. Logistyka przygląda się całemu procesowi – od zakupu i dostawy surowców, żywności i płynów, po pakowanie produktów i ostateczny transport towarów do klientów.
Niektóre z elementów składowych firmy logistycznej:

 • Transport przychodzący i wychodzący
 • Zarządzanie flotą
 • Magazynowanie
 • Obsługa materiałów
 • Produkcja i pakowanie
 • Zarządzanie zapasami
 • Bezpieczeństwo towarów

Jak system ERP może wspomóc logistykę

System ERP może pomóc firmom logistycznym w bardziej efektywnym zarządzaniu firmą, pomagając zmniejszyć ryzyko i koszty firmy. Niektóre ze sposobów, w jaki system ERP może przynieść korzyści firmie logistycznej, obejmują:

 • Kontrolę zapasów
 • Dystrybucję
 • Zarządzanie personelem
 • Możliwość dostosowania systemu do potrzeb klienta
 • Obniżone koszty

Z oprogramowaniem ERP zapewniającym jeden scentralizowany system, wszystkie informacje wymagane do prowadzenia firmy logistycznej mogą być przechwytywane w jednym miejscu – w tym zamówienia, sprzedaż przychodząca i wychodząca, dostawy i inne. Te przechwycone informacje pozwalają firmie na podejmowanie świadomych decyzji i przyszłych przewidywań dla firmy w oparciu o dane historyczne, które system ERP zapewnia. Decydenci mogą spojrzeć na poprzednie trendy sprzedaży lub czasy dostaw i dokonać zmian w razie potrzeby w oparciu o te informacje.

Dane w czasie rzeczywistym pozwalają natychmiast powiadomić o brakach magazynowych, zamówieniach przychodzących i wychodzących, które wymagają uwagi oraz wszelkich problemach z dostawami.

Dystrybucja

Strona dystrybucyjna firmy logistycznej jest jednym z najważniejszych aspektów działalności, ponieważ obejmuje precyzyjne zarządzanie przepływem dystrybucji i kontrolę nad transportem towarów.

System ERP zapewnia rozwiązanie pozwalające na efektywne zarządzanie przepływem i dystrybucjami poprzez zgromadzenie wszystkich niezbędnych informacji w jednym centralnym węźle.

Dla celów transportowych, system ERP może zarządzać transportem towarów, zapewniając, że klienci i dostawcy otrzymują swoje produkty na czas. System pozwala również na komunikację na żywo między kierowcami i koordynatorami, wysyłając aktualizacje ruchu na żywo, adresy klientów i wszelkie informacje awaryjne, takie jak problemy transportowe.

Zarządzanie personelem

Zarządzanie personelem może być dość trudne, zwłaszcza w firmie logistycznej, gdzie pracownicy mogą znajdować się w różnych miejscach w kraju, a nawet na świecie. Zarządzanie obowiązkami pracowniczymi i pochodnymi może być trudne, ale z systemem ERP na miejscu, zarządzanie personelem jest łatwe. Niektóre ze sposobów w który menedżerowie mogą korzystać z systemu ERP w odniesieniu do pracowników, obejmują:

 • Godziny pracy pracowników i przerwy na lunch / okresy odpoczynku
 • Informacje o pracownikach i “papierkowa” robota
 • Śledzenie pracowników na żywo podczas transportu
 • Listy płac oraz podwyżki i premie dla pracowników
 • Wydajność personelu
 • Dni chorobowe i płatne urlopy
 • Zarządzanie pracownikami tymczasowymi i stałymi
 • Dostarczanie listy rezerwowych pracowników lub pracowników dorywczych w nagłych przypadkach.

System z możliwością dostosowania do potrzeb klienta

Większość firm logistycznych będzie mieć konkretne sposoby, w których prowadzą swoją działalność, prowadząc spersonalizowane opcje oprogramowania, aby dopasować się do potrzeb firmy. System ERP pozwala każdej firmie spersonalizować swój system, aby skorzystać z nich i uruchomić swoje dane firmowe w najbardziej dokładny sposób.

Obniżone koszty

Dokładne dane w czasie rzeczywistym w systemie ERP pozwala firmom zmniejszyć swoje miesięczne wydatki, będąc w stanie podejmować świadome decyzje szybciej i dokładniej. Nie musząc czekać na informacje i informacje zwrotne, decydenci w firmie są w stanie zająć się problemami lub dokonać zmian w razie potrzeby jak najszybciej, zanim stanie się to ogromnym kosztem dla firmy. Pozwala to firmie logistycznej na utrzymanie i zwiększenie wydajności w skali miesiąca.

Satysfakcja klienta

System ERP zapewnia szczegółową analizę każdego klienta i zapis wszystkich jego informacji, co pozwala firmie budować spersonalizowane relacje z klientami. Dane w czasie rzeczywistym zmniejszają również ryzyko błędów, opóźnionych dostaw i niespełnionych obietnic dla klientów.

Logistyka odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu, zapewniając usprawnione podejście do projektowania, produkcji, zakupu, transportu i przechowywania towarów dla różnych przedsiębiorstw. Im bardziej usprawniona firma logistyczna może być, tym bardziej opłacalne staje się nie tylko dla siebie, ale również ich klientów. Korzystanie z systemu ERP, z tego powodu, jest ogromnie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron zaangażowanych w logistyce.

Zapraszamy do kontaktu z nami, aby uzyskać pomoc w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Sprawdź również systemy ERP dostępne w naszej ofercie.

Jesteśmy ekspertem
w automatycznej identyfikacji Czytaj więcej...
Oferujemy kompleksowe rozwiązania Czytaj więcej...
Gwarantujemy jakość
i bezpieczeństwo Czytaj więcej...
Współpracjemy
z czołowymi producentami Czytaj więcej...