Korzyści korzystania z terminalów mobilnych

Czym są komputery mobilne?

Komputery / terminale mobilne to urządzenia do automatycznego zbierania danych, zaprojektowane jako kompaktowe, lekkie i o trwałej konstrukcji, przeznaczone do pracy w ekstremalnych temperaturach i środowiskach często spotykanych zarówno w magazynie, jak i poza nim.

Najczęściej używane terminale mobilne

Dostępnych jest wiele różnych komputerów mobilnych, które można dopasować do zróżnicowanych potrzeb operacji w łańcuchu dostaw. Do najczęściej używanych należą:
- Terminale ręczne
- Terminale wearable
- Terminale wózkowe
- Tablety przemysłowe

W celu zwiększenia możliwości dostosowania tych urządzeń, wiodący producenci opracowali obszerne pakiety akcesoriów, w tym przedłużone baterie, klawiatury, uchwyty itp.
Wzmocnione czynniki formalne sprawiają, że urządzenia te są bardziej pożądane w magazynach i centrach dystrybucyjnych ze względu na ich wyjątkową trwałość.

Dlaczego warto korzystać z komputerów mobilnych?

W niedawnym badaniu wykazano, że 3 na 5 pracowników ma poczucie, że mogą być produktywni nawet wtedy, gdy pracują poza tradycyjnym biurem.
W przypadku firm 3PL, magazynów i centrów dystrybucyjnych większość pracowników pracuje w magazynie lub na placu, a nie przy komputerze stacjonarnym. Pracownicy ci potrzebują elastyczności, aby poruszać się po całym obiekcie.
Ta zwiększona elastyczność może zaoszczędzić operatorom magazynu nawet do 11 godzin pracy tygodniowo na pracownika. Może to przynieść znaczne oszczędności kosztów oraz wiele innych korzyści.

Korzyści płynące z zastosowania terminali mobilnych w 3PL i w magazynach

Możliwości oszczędzania kosztów

- Całkowity koszt posiadania: Wytrzymałe komputery mobilne są przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach i są mniej podatne na uszkodzenia niż urządzenia klasy konsumenckiej. Pomaga to zmniejszyć częstotliwość przestojów urządzeń i koszty związane z ich naprawą.
- Koszty pracy: Zadania związane z przyjmowaniem, odkładaniem i kompletacją stanowią 70% kosztów operacyjnych. Korzystając z komputerów przenośnych, koszty te można zmniejszyć średnio o 40-60%. Dzieje się tak dlatego, że pracownicy mogą wykonać więcej pracy w krótszym czasie, co obniża średnie koszty pracy na jednostkę magazynową.

Dostępność danych

- Dzięki wdrożeniu komputerów mobilnych w 3PL, pracownicy operacyjni magazynów i centrów dystrybucyjnych mają szybszy dostęp do danych o stanie zapasów w czasie rzeczywistym.
- Pomaga to poprawić zdolność podejmowania decyzji, zwiększa komunikację między zespołami funkcjonalnymi i daje pracownikom dokładny obraz zapasów wewnętrznych, przychodzących i wychodzących.

Optymalizacja procesów

- Dzięki lepszej dostępności danych operatorzy magazynu mogą wykorzystać dostępne dane operacyjne do usprawnienia istniejących procesów poprzez identyfikację obszarów problematycznych.
- Obszary funkcjonalne, które najczęściej ulegają poprawie dzięki wykorzystaniu komputerów przenośnych to: zarządzanie odpadami, czas cyklu inwentaryzacji i przeróbka produkcyjna.

Poprawa dokładności

- Wykorzystanie komputerów mobilnych w środowisku magazynowym może zaoferować do 99,9% poziomów dokładności danych.
- Jest to możliwe dzięki eliminacji ręcznego wprowadzania danych, gdzie występuje najwięcej błędów. Posiadanie nieskazitelnej dokumentacji magazynowej pomoże Twojej firmie działać bardziej płynnie i zapewnić szybką i efektywną obsługę.

Lepsza obsługa klienta

- Sprawna i szybka obsługa jest tym, co sprawia, że klienci są zadowoleni, a to może skutkować poleceniami i nowymi leadami dla Twojej firmy.
- Dzięki zwiększonej dokładności danych możesz zagwarantować, że zamówienia klientów dotrą na czas i z właściwymi pozycjami w magazynie.
- Zapewnienie pracownikom dostępu do danych w czasie rzeczywistym pozwoli im również odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów, które mogą otrzymać zarówno w czterech ścianach, jak i w terenie.

Wydajność i efektywność pracowników

- Powtarzalne, ręczne zadania, takie jak kompletacja, odkładanie i przyjmowanie, stanowią znaczną część godzin pracy w obiektach magazynowych.
- Wykorzystanie komputerów mobilnych do pomocy w wykonywaniu tych powtarzalnych zadań może znacznie skrócić czas potrzebny na ich wykonanie.
- Zakłady, które wdrożyły komputery mobilne do codziennych operacji, odnotowały nawet 14% wzrost ogólnej wydajności pracowników.

Wnioski

W ciągu ostatnich lat kierownicy CIO i CTO uznali rozwiązania mobilne za priorytet inwestycyjny w IT ze względu na szereg korzyści operacyjnych i kosztowych.
Ponad 60% operatorów łańcucha dostaw planuje wyposażyć swoich pracowników w dodatkową technologię mobilną, a 70% planuje zwiększyć automatyzację procesów.

W AG Consult wyposażamy firmy w niezawodne produkty sprawdzonych i renomowanych marek m.in. Zebra, Honeywell. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty oraz kontaktu z nami.

Jesteśmy ekspertem
w automatycznej identyfikacji Czytaj więcej...
Oferujemy kompleksowe rozwiązania Czytaj więcej...
Gwarantujemy jakość
i bezpieczeństwo Czytaj więcej...
Współpracjemy
z czołowymi producentami Czytaj więcej...