Jak wybrać odpowiedni system ERP?

Ponieważ przedsiębiorstwa dążą do bardziej efektywnych działań w całym obszarze działania, oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) jest coraz bardziej poszukiwanym rozwiązaniem służącym do usprawnienia procesów firmowych. Oprogramowanie ERP łączy rozproszone aplikacje zaplecza, procesy biznesowe i przepływy pracy w jednej platformie. Może to prowadzić do nowych korzyści, takich jak lepsze udostępnianie danych, zwiększona jakość i dokładność danych oraz widoczność dla administracji.

Pomimo wszystkich korzyści, które mogą pochodzić z systemu ERP, wiele przedsiębiorstw popełnia błąd wybierając rozwiązanie ERP, które słabo pasuje do ich modelu biznesowego i celów. W tym artykule dowiesz się nie tylko najbardziej podstawowe cechy, które Twoja firma powinna priorytetowo traktować w platformie ERP, ale także niektóre z wyspecjalizowanych funkcji, które należy rozważyć i kroki, które należy podjąć, aby wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy.

Podstawowe cechy, których potrzebujesz w rozwiązaniu ERP

Rozwiązania ERP są przeznaczone do łączenia aplikacji i procesów w różnych przypadkach biznesowych. Aby skutecznie napędzać widoczność i wydajność dla różnych przepływów pracy działu, platformy ERP powinny zawsze zawierać te podstawowe funkcje:

- Integracje z innymi aplikacjami przedsiębiorstwa
- Automatyzacja i zarządzanie przepływem pracy
- Analityka danych i business intelligence (BI)
- Raportowanie i wizualizacja danych
- Pulpity administracyjne z możliwością śledzenia w czasie rzeczywistym
- Własne, indywidualnie dopasowane uprawnienia użytkowników i administratorów
- Solidne bazy danych i przechowywanie danych

Podstawowe moduły w rozwiązaniu ERP

Chociaż niektóre systemy ERP oferują tylko podstawowe funkcje niezbędne do zarządzania procesami back-office, wiele platform ERP mają szersze podejście, oferując moduły dla różnych branż i przypadków użycia biznesowego, które mogą być dodawane lub usuwane w razie potrzeby. Jeśli pracujesz w wysoce wyspecjalizowanej linii biznesowej, ważne jest, aby rozważyć, jakie moduły będą mogły wymagać wdrożenia i czy preferowany dostawca jest w stanie je zaoferować. Lista klasycznych modułów zawiera m. in.:

- Finanse i zarządzanie księgowością
- Zarządzanie E-commerce
- Łańcuch dostaw i zarządzanie zamówieniami
- Zarządzanie zasobami i inwentarzem
- Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) i automatyzacja marketingu
- Kadry i płace
- Produkcja i zarządzanie

Najlepsze praktyki przy wyborze systemu ERP

Tylko dlatego, że platforma ERP jest powszechnie uznana lub wysoko oceniana nie oznacza, że jest to dobre dopasowanie dla Twojej firmy. Aby wybrać system ERP, który jest zoptymalizowany dla Twojej firmy i jej istniejących technologii, należy zastosować te najlepsze praktyki i podjąć te kroki podczas procesu wyboru ERP:

1. Utwórz zespół do scharakteryzowania ERP

Żaden pojedynczy informatyk lub dyrektor firmy nie powinien pracować sam podczas badania i wyboru platformy ERP. Włącz nie tylko graczy zespołu IT, ale także kluczowe kierownictwo z innych działów, które będzie korzystać z tego narzędzia. Mogą powiedzieć więcej o aplikacjach, których używają na co dzień, a także o swoich obecnych procesach, nieefektywności i kluczowych wymaganiach dotyczących nowej platformy.

2. Audyt istniejących aplikacji przedsiębiorstwa i przepływów pracy

Przed wyborem rozwiązania ERP, zastanów się, co jest i nie działa w obecnych procesach biznesowych i aplikacji. Najlepszym sposobem, aby uzyskać całościowy obraz bieżących przepływów pracy i wąskich gardeł jest wykonanie audytu sieci. Proces ten pomoże Ci zidentyfikować obecne silosy i kwestie bezpieczeństwa, szukać starszych narzędzi, które należy zastąpić, a nawet znaleźć narzędzia, które nie są już w użyciu.

3. Skup się na poprawie jakości danych

Podczas dokonywania poważnej zmiany systemu, warto nie powielać żadnych problemów z danymi, błędów lub nieefektywności w nowym systemie. Rozważ inwestycje w oczyszczaniu danych i innych narzędzi jakości danych w celu poprawy dokładności danych przed migracją ERP. Ten krok pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze zespołu, a także daje lepszy obraz tego, gdzie dane obecnie mieszka i jak jest on używany.

4. Priorytet modułów ERP dla swoich przypadków użycia biznesowego

Każda firma będzie potrzebować różnych modułów ERP, aby skutecznie prowadzić swoją działalność. Zastanów się, gdzie Twoja firma ma największe komplikacje na dzień dzisiejszy, zwłaszcza jeśli chodzi o aplikacje biznesowe i ich efektywność. Niezależnie czy szukasz modułu do zarządzania przepływem pracy lub zasobami ludzkimi pracowników, dostawca może już mieć gotowy moduł, który upraszcza cały proces. Ważne jest, aby nie inwestować w moduły, które nie pomogą w wymierny sposób Twojemu zespołowi.

5. Rozważ techniczne tła i umiejętności swojego zespołu IT

Czy twój zespół ma mniej doświadczonych specjalistów IT, którzy będą konfigurować i zarządzać platformą ERP, czy są one bardziej doświadczeni? Doświadczenie i wiedza zespołu powinny być czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, czy chcesz ERP, który będzie przyjazny dla użytkownika, z szablonowym podejściem czy może system bardziej open-source, z możliwością konfiguracji. Należy również zbadać, jak wygląda wsparcie klienta dla danej platformy ERP.

6. Przygotuj dokumentację i pytania dla produktu

Jako potencjalni użytkownicy ERP, Twój zespół powinien przetestować otrzymać pełną prezentację produktu. Należy pamiętać, aby przed nią przygotować dokumentację i zadać kluczowe pytania, aby upewnić się, że produkt obejmuje wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem.

Wybór odpowiedniego systemu ERP dla Twojej firmy

Wszyscy kluczowi użytkownicy, aplikacje i codzienne procesy biznesowe będą miały wpływ na wybór odpowiedniej platformy ERP oraz sposób w jaki Twój zespół ustawi go. Przy odpowiedniej inwestycji czasu i badań do znalezienia odpowiedniego systemu ERP, firma będzie skazana na sukces, już z momentem wyboru modułów i wdrażania ich w różnych działach przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na funkcje dostępne w platformie, kto może i będzie wspierać realizację wzdłuż drogi, i jak ta platforma będzie rosnąć z potrzebami w czasie.

W AG Consult oferujemy kompleksową ofertę ERP wraz pomocą wdrożeniową oraz ciągłym wsparciem technicznym. Dla naszych klientów tworzymy indywidualne moduły, które wspomagają pracę przedsiębiorstwa. Zapraszamy do sprawdzenia naszych systemów ERP oraz do kontaktu z nami. Wspomożemy w wyborze odpowiedniego produktu oraz przeprowadzimy dokładną analizę potrzeb.

Jesteśmy ekspertem
w automatycznej identyfikacji Czytaj więcej...
Oferujemy kompleksowe rozwiązania Czytaj więcej...
Gwarantujemy jakość
i bezpieczeństwo Czytaj więcej...
Współpracjemy
z czołowymi producentami Czytaj więcej...